iSee

ENG:
Project points out how smartphones mentally and physically deform us. Phones significantly influence our lives, but we are almost not realising it. The collection is consisting of four glass objects, which with their shape and size noticeably reminds us of smartphones. The main material used is glass, because clear and transparent glass allows us to look on a real-world, instead of the virtual one. Two objects are complemented by a so-called popsocket and a ring from brass. Because of this, objects act as a small jewel, which at the same time deforms your palm of the hand – the same as smartphones do. On the other two objects, you can see icons of “like”, “comment”, “share” and a text “Sponsored”. I have chosen these elements because we are seeing them almost constantly, and even if we don’t want to, they are influencing our behaviour and decision making. Collection iSee is, in simple words, meant to open people’s eyes.

CZ:
Kolekce objektů s názvem iSee, má poukázat na to, jak moc nás telefony deformují, a to jak po psychické, tak fyzické stránce. Stěžejním materiálem objektů je sklo, to nám umožňuje vidět skutečný svět a ne ten virtuální. Dva objekty jsou pak doplněny o tzv. popsocket a prsten z mosazi, ty v kombinaci se sklem vytvářejí takřka neviditelné nástroje deformující lidské dlaně. Na dalších dvou objektech jsou zobrazeny ikony “like”, “comment”, “share” a text “Sponsored”. Tyto prvky jsem zvolila proto, jelikož se s nimi neustále setkáváme a ať chceme nebo ne, ovlivňují naše chování a rozhodování.

iSee má za úkol vyvolávat otázky. K jeho nositeli přitáhne pozornost, jelikož v dlani působí jako skutečný telefon, ovšem pokud se divák zadívá důkladněji, zjistí, že se o telefon nejedná. V tuto chvíli začíná objekt vyvolávat diskusi.


Photo: Filip Kominik

Type of project

objects


Specification

glass, brass


Realisation date

2020